Eugen Bracht student Paul Quente, 1887- fallit 1915 på Hartmannsweilerkopf
signerad 1914
olja på tallrik
åtgärder
47 x 64/60 x 77
a tergo:
Quente, Paul, född 1887 i Weißenfels a.s.
fallit 1915 på Hartmannsweilerkopf
stud. Akademi Berlin, Dresden under Eugen Bracht.