PAUL QUENTE. ”Waldlandschaft”, olja på plåt, signerad och daterad 1914.

317206. PAUL QUENTE. ”Waldlandschaft”, olja på plåt, signerad och daterad 1914.

Eugen Bracht student Paul Quente, 1887- fallit 1915 på Hartmannsweilerkopf

signerad 1914

olja på tallrik

åtgärder
47 x 64/60 x 77

a tergo:

Quente, Paul, född 1887 i Weißenfels a.s.
fallit 1915 på Hartmannsweilerkopf

stud. Akademi Berlin, Dresden under Eugen Bracht.

ram har tecken på användning
Målningar i gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

signerad 1914

olja på tallrik

åtgärder
47 x 64/60 x 77

a tergo:

ram har tecken på användning
Målningar i gott skick.

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 1 819