317201. SKRIVBORD med 2 lådor, enligt uppgift proveniens Teleborgs slott, 1900-talets första hälft.
Ek. Intarsia i skivan.
Mått 149 x 76 cm, höjd 79 cm.
Endast nyckel till en låda. Längsgående spricka i ett ben, torrsprickor, repor.
Nyckel/nycklar finns.