SKÅP, Japan, Meiji, 1800-talets slut.

317164. SKÅP, Japan, Meiji, 1800-talets slut.

Krön samt hyllplan monterbara. Nederdel med två dörrar, fyra utdragbara lådor, samt ett löst hyllplan på insida. På fyra svängda ben. Beslag i mässing. Dekor med motiv av figurscener, landskap, djurliv och drake vid Fuji(?). Dekor delvis i relief.

Längd 91 cm.
Bredd 43,5 cm.
Höjd ca 211 cm.

Bruksslitage, slagmärken, skador/sprickor, lagningar, vissa delar av relief skadade/borta.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 91 cm.
Bredd 43,5 cm.
Höjd ca 211 cm.

Nycklar saknas.

Antal besök: 2 992