SPÄT-BIEDERMEIER. Fanerat sidobord, valnöt med eboniserade trim.

317140. SPÄT-BIEDERMEIER. Fanerat sidobord, valnöt med eboniserade trim.

Klassiskt sidobord, valnötfaner på barrved, omgivande dekorativa ringar eboniserade. Dateras till den mycket sena Biedermeier-perioden, omkring 1860/1870. Mått ca. H66 x B57cm.

Synliga tecken på ålder. Små fanerskador och ytfärgade.

Gör en kostnadsfri värdering!

HannoVerum
Antal besök: 26 153