MATSERVIS, 104 delar, porslin, "Swedish Grace", Louise Adelborg, Rörstrand.

317111. MATSERVIS, 104 delar, porslin, "Swedish Grace", Louise Adelborg, Rörstrand.

Mestadels med varierande gulddekor.
20 flata tallrikar, varav tre stycken märkta ALP Lidköping, diameter 24,5 cm.
13 djupa tallrikar, diameter 21 cm.
37 assietter, diameter 17 cm.
Uppläggningsfat 2 + 1 + 1, längd 26 - 36 cm.
2 skålfat, längd 17 cm.
2 + 3 skålar, längd 20 - 24 cm.
2 uppläggningsfat med hänklar, längd 26 cm.
Såsskål med lock, höjd 13 cm.
Karott med lock, diameter exklusive hänklar 21 cm, höjd ca 15 cm.
Tillbringare, höjd 16 cm.
7 äggkoppar.
Gräddkanna.
10 mocka- samt kaffekoppar med fat i varierande modeller/dekorer. Udda fat medföljer.

4 omärkta flata tallrikar, diameter 24,5, medföljer.

Bruksslitage, varierande slitage på dekor, nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

37 assietter, diameter 17 cm.
2 skålfat, längd 17 cm.
Såsskål med lock, höjd 13 cm.
Tillbringare, höjd 16 cm.
7 äggkoppar.
Gräddkanna.

Antal besök: 2 856