Proveniens: Carl Frans Gabriel von Haartman, F 1819 8/12, d 1888 1/5. Livmedikus hos Kejsarinnan Maria och Kejsar Alexander II , geheimeråd m.m.
Pyotr Baskakov (1883 - 1908).
Invändigt förgyllt.
Bestående av hink med fällbart handtag samt sex bägare. Alla på fyra rektangulära fötter samt med graverade dekorer.
Hink, totalhöjd inkl. handtag ca 28 cm.
Bägare, höjd ca 7,5 cm.
Bruksslitage, fläckar/smärre beläggning.
Pyotr Baskakov (1883 - 1908).
Invändigt förgyllt.
Bägare, höjd ca 7,5 cm.