VÄGGPLAKETT, stengods, "Gästrikland Liljekonvalj", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

316073. VÄGGPLAKETT, stengods, "Gästrikland Liljekonvalj", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Glaserat stengods med dekor av liljekonvaljer.
Märkt på baksida: Gästrikland Liljekonvalj, Convalla'ria Maja'lis, Gustavsberg, Made in Sweden.
Mått: 21,5 x 33,5 cm.

Bruksslitage, tillverkningsdefekt på baksida.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått: 21,5 x 33,5 cm.

Antal besök: 2 037