Troligtvis motiv från Sydkoster.
Bildmått 25 x 23,5 cm
Inge Schiöler föddes i Strömstad vilket även var platsen dit han återvände senare i livet varpå många motiv är därifrån. Han studerade på Valand åren 1926-1928 och hade sin första separatutställning på Svensk-franska konstgalleriet i Stockholm 1932. Han drabbades av psykisk ohälsa och vårdades i närmare 30 år på St. Jörgens sjukhus. Han målade i perioder under denna tid och när han skrevs ut på 60-talet har koloriten skruvats upp och vi ser starka färgen som rör sig i snabba penseldrag på duken.
Sedvanligt ytslitage.
Bildmått 25 x 23,5 cm
Sedvanligt ytslitage.