MATSERVISDELAR, 49 delar, flintgods, "Gunhild" Rörstrand, 1940-tal.

315077. MATSERVISDELAR, 49 delar, flintgods, "Gunhild" Rörstrand, 1940-tal.

Såsskål, längd 21 cm.
Kanna, höjd 15,5 cm.
12 st mattallrikar, diameter 24,5 cm.
12 st djupa tallrikar, diameter 24 cm. Något varierande storlekar.
14 st förrättstallrikar, diameter 21 cm.
11 st assietter, diameter 19 cm.
8 st uppläggningsfat i olika storlek/modell, längd från 35-22,5 cm.
Terrin, längd 32 cm. Höjd 19,5 cm.
Märkta Rörstrand Sverige "Gunhild".

Krackelerad, några kraftigt.
Bruksslitage.
Färgbortfall.
Terrin med spricka, nagg samt avslag i locket.
2 förrättstallrikar med nagg. 2 assietter med nagg. En assiett med spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Såsskål, längd 21 cm.
Kanna, höjd 15,5 cm.

Krackelerad, några kraftigt.
Bruksslitage.
Färgbortfall.

Antal besök: 9 127