ERICH PAULSEN. Harts målning Skogsled med utsikt över Brocken.

314280. ERICH PAULSEN. Harts målning Skogsled med utsikt över Brocken.

Erich Paulsen (1932 Brandenburg an der Havel - för närvarande förmodligen Lüneburg Heath); i detta parti, en liten oljemålning, daterad till 1980-talet, som avslöjar utsikten över det högsta berget i den tyska Harz låga bergskedjan, Brocken. Stående på en skogsstig och tittar över granar, känner tittaren igen det snötäckta toppen av ”Blocksberg” och den skuggiga skildringen av dess byggnader. Målningen är inramad på ett representativt sätt. Mått ca. Ram 56 x 46 cm, målning 40 x 30 cm.

Målningar bra. Ram med små stötfångare, särskilt längst upp till höger.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 465