STOLAR, 5 st, 1920-tals klassicism, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors.

31371. STOLAR, 5 st, 1920-tals klassicism, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors.

Mörkbonad björk, svängd ryggbricka, sits av brunt läder på två av stolarna, tre med vit/blå randigt tyg, några av stolarna märkta SMF.

Jämför dessa stolar med Gunnar Asplunds stolar för Stockholms Stadsbibliotek som Svenska Möbelfabrikerna tillverkade.

Slitage och slagmärken, lagning på en stol.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 923