31371. STOLAR, 5 st, 1920-tals klassicism, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors.
Mörkbonad björk, svängd ryggbricka, sits av brunt läder på två av stolarna, tre med vit/blå randigt tyg, några av stolarna märkta SMF.
Jämför dessa stolar med Gunnar Asplunds stolar för Stockholms Stadsbibliotek som Svenska Möbelfabrikerna tillverkade.
Slitage och slagmärken, lagning på en stol.