MATSERVIS, ca 40 delar, porslin, "Lökmönstret", Bavaria, Gremany, 1900-tal.

313667. MATSERVIS, ca 40 delar, porslin, "Lökmönstret", Bavaria, Gremany, 1900-tal.

6 flata tallrikar, diameter ca 25,5 cm.
7 djupa tallrikar, 24 cm.
10 assietter, 17 cm.
2 ovala uppläggningsfat, längd 33,5 cm.
1+1 skål, diameter 21-23 cm.
Såsskål på fat, längd 21 cm.
12 kaffekoppar med 12 fat.
Kaffekanna, höjd 24 cm.
Gräddkanna, höjd 8 cm.

Ett udda lock medföljer.

Slitage, nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

7 djupa tallrikar, 24 cm.
10 assietter, 17 cm.
1+1 skål, diameter 21-23 cm.
Såsskål på fat, längd 21 cm.
12 kaffekoppar med 12 fat.
Kaffekanna, höjd 24 cm.
Gräddkanna, höjd 8 cm.

Ett udda lock medföljer.

Slitage, nagg.

Antal besök: 1 592