EERO AARNIO. FÅTÖLJ, "Åskbollen", Adelta, Finland.

3132062. EERO AARNIO. FÅTÖLJ, "Åskbollen", Adelta, Finland.

Formgiven 1963. Orangeröd glasfiber och rödlackerad aluminiumfot. Stoppad inredning med lös rygg- och sittdyna, klädd i röd textil. Bredd c:a 110 cm.

Bruksslitage, smärre repor. Sittdynan med fläckar.

Eero Aarnio (Född 1932)

Tema

Auctionets samlade höstkvalitetsauktion 2023

Gör en kostnadsfri värdering!

Eero Aarnio (Född 1932)

Tema

Antal besök: 3 036