313191. BRICKBORD, bricka i porslin designad av Arthur Percy för Gefle, 1900-talets första hälft.
Brickans diameter ca 46 cm.
Slitage, tillverkningsdefekter. Bord med slitage, konstruktionssprickor samt färgbortfall. Senare bemålning. Bord möjligen sekundärt.