KOSEL SJOROTTAU. Antik diorama med orre, daterad 1894.

313033. KOSEL SJOROTTAU. Antik diorama med orre, daterad 1894.

Kosel Sjorottau (konstnär från slutet av 1800-talet) & tidigt 1900-tal); i det här partiet, ett mycket ovanligt arbete från beredningen av en svart ryp/svart ripa i profil mot en bakgrund målad i gouache. Det stiliserade landskapet framför det är bildat av massa och målat naturalistiskt. Ett sällsynt föremål i mycket gott skick från 1800-talet, signerad och daterad längst ner till höger, mått ca.. 75 x 66 x 8 cm.

I gott skick. 1 mörk fläck i horisonten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 150