3127999. ÉMILE GALLÉ, VAS.
3127999. ÉMILE GALLÉ, VAS.
Art Nouveau, klotformad med liten fotklack och utsvängd hals, svagt iriserande överfångsglas i gult och rött med etsad dekor föreställande cyklamen, signerad "Gallé" på livet, , hökd 13 cm.
Hanteringsmärken, en stjälk med nagg samt två naggar undertill.