KERAMIK, 7 delar, bland annat Carl Harry Stålhane och Gunnar Nylund, Rörstrand.

312698. KERAMIK, 7 delar, bland annat Carl Harry Stålhane och Gunnar Nylund, Rörstrand.

Lövformat fat, Olof Larsson, Laholms keramik, längd ca 31,5 cm.
Svart fat, "Mangania", Lillemor Mannerheim, Gefle, längd ca 31 cm.
Blå skål, "Granola", Gunnar Nylund, Rörstrand, diameter ca 16,5 cm.
Svart vas, Carl- Harry Stålhande, Rörstrand, höjd ca 29 cm.
Vas, märkt SH/HS (?), höjd ca 15 cm.
Skål, otydligt signerad, höjd ca 15,5 cm
Dubbel tekanna, Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd ca 21 cm.

Slitage, märken, sprickor, tillverkningsdefekter, nagg, lagning, delvis 2a sortering.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 838