BØRGE BOKKENHEUSER (1910-1976). Målning, Expressionistiskt stilleben med blommor och frukt, olja på duk.
312285. BØRGE BOKKENHEUSER (1910-1976). Målning, Expressionistiskt stilleben med blommor och frukt, olja på duk.
Olja på duk, signerad nedre vänster. Stilleben med röda tulpaner och frukt. Bokkenheuser var student på Rostrup Bøyesen. Hans verk är representerade i museerna i Aalborg och Randers.
Mått: 76,5x66,5 cm/61x51 cm.
Mått: 76,5x66,5 cm/61x51 cm.