312199. BORDSLAMPOR, ett par, "Hamlet", Hugo Asmussen, Danmark, 1900-talets mitt.
Mässing med 24K guldförgyllning. Vardera med stomme i form av fyra droppar.
Höjd 26 cm.
Totalhöjd på ena med skärm ca 36,5 cm.
Bruksslitage, en utan skärm, skärm med fläckar, ej funktionstestade.