MONOGRAMMIST C.W. Havtorn i vas Oljemålning, storformat, daterad 1940.
312186. MONOGRAMMIST C.W. Havtorn i vas Oljemålning, storformat, daterad 1940.
Storformat oljemålning på träpannå, signerad och daterad med monogram nere till höger. Naturlig, mjuk färgpalett exekveras i pastaliknande stil murslev tekniken. Mått ca. Ram 119,5 x 95,5 cm, målning 100,5 x 76,5 cm.