HEINRICH MOSHAGE. ”Sancta Barbara.” Skulptur av Buderus Kunstguss. Signerad.
311920. HEINRICH MOSHAGE. ”Sancta Barbara.” Skulptur av Buderus Kunstguss. Signerad.
Heinrich Friedrich Moshage (12.11.1896 Osnabrück - 10.03.1968 Düsseldorf); i detta parti en version av hans Saint Barbara, vars första design är från 1930. Här finns en skulptur, troligen från slutet av 1960-talet, tidigt 1970-tal. Signerad HM och Foundry Stamp på baksidan av basen. Höjd ca. 28cm.