Märkt: AB L.M. ericsson & Co, Stockholm, No 2589". Längd 36, bredd 17, höjd ca 41 cm.
Slitage, märken, repor. Träsockel med stötskada. Sprickor. Ej fullständigt genomgången. Glas med nagg.