310900. TOALETTESET 3 delar, silver England samt SKRIN silver, Thune Norge, 1900-talets första hälft.
Toalettset, William Hutton & Sons Ltd, Birmingham bestående av:
Handspegel, längd 27 cm.
Borste med fat.
Dosa i glas med silverlock, längd ca 11 cm.
Skrin Thune Norge, ovalt längd 17 bredd 11,5 höjd 7,5 cm.
Slitage, bucklor, gravyrer.
Skador på borste. Nagg på glas.
Senare spegelglas, nagg.
Skrin: Bucklor, skevt lock, lås med skador, avsågat, nyckel saknas.