MATRUMSMÖBEL, 9 delar, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
310367. MATRUMSMÖBEL, 9 delar, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
6 stolar, rygghöjd 93 cm
Karmstol, rygghöjd 99 cm
Matbord, höjd 74 cm, diameter 104 cm
Serveringsskåp, höjd 166 cm, bredd 123 cm, djup 46 cm
2 iläggsskivor, bredd 30 cm.
Bruksslitage
Stolar med mindre färg avskav
Karmstolens karmar och ryggstöd med kraftigare färg avskav
Skåpet med kraftigare slitage i form av färg avskav och mindre avslagen träbit.
6 stolar, rygghöjd 93 cm
Karmstol, rygghöjd 99 cm
2 iläggsskivor, bredd 30 cm.
Bruksslitage
Stolar med mindre färg avskav