MATSALSBORD, nyrenässans, 1800-talets fjärde kvartal.
310366. MATSALSBORD, nyrenässans, 1800-talets fjärde kvartal.
Ek. Nedfällbara extraben. På trissor. Längd utan skivor 138, bredd 119, höjd 76 cm. Extraskivor 8 x 39 cm medföljer, ej fanerade, ej ursprungliga, ej 100 % måttanpassade.
Slitage, fläckar, reliefdekor på underredet saknas.