JOHNSEN SIGNIERT. Seascape med svälla. Oljemålning tidigt 1900-tal.
310329. JOHNSEN SIGNIERT. Seascape med svälla. Oljemålning tidigt 1900-tal.
Kategori: Målare under 1800-talet & 1900-talet, ej verifierad. Oljemålning, tidigt 1900-tal, signerad nedre högra Johnsen. Skildring av vågor på det öppna havet, huvudfokus på en stor våg. Troligen i originalram, mått ca.: ram 120 x 90 cm, målning 100 x 70 cm.