TELLUSKRUKA, Bo Fajans, nr 11, 1900-talets första hälft.

310056. TELLUSKRUKA, Bo Fajans, nr 11, 1900-talets första hälft.

Medföljande originalfat, märkt inpressat Bo 11.
Kruka, höjd 22,5, diameter 27,5 cm.
Fat, diameter 28,5 cm.

Bruksslitage, mynningsspricka, kalkavlagringar, mindre glasyrdefekt på fatets mynning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Fat, diameter 28,5 cm.

Antal besök: 7 247