310056. TELLUSKRUKA, Bo Fajans, nr 11, 1900-talets första hälft.
Medföljande originalfat, märkt inpressat Bo 11.
Kruka, höjd 22,5, diameter 27,5 cm.
Fat, diameter 28,5 cm.
Bruksslitage, mynningsspricka, kalkavlagringar, mindre glasyrdefekt på fatets mynning.