DIVERSE KERAMIK, 24 delar, troligen Gefle, 1900-talets första hälft.
310029. DIVERSE KERAMIK, 24 delar, troligen Gefle, 1900-talets första hälft.
Största mått (assietter) diameter 20 cm.
3 st väggvaser.
5 st tekoppar med tillhörande fat, 9 st.
2 st mindre lövformade fat.
5 st assietter, märkta Gefle.
Bruksslitage, smuts, 1 st väggvas med spricka andra väggvasen med baksida slipad av fabrik, fat samt koppar med slitage, nagg och sprickor, assietter med repor.
3 st väggvaser.
2 st mindre lövformade fat.
5 st assietter, märkta Gefle.