SÄNGKAMMARMÖBEL, 11 delar, kolonialstil, 1900-tal.

309706. SÄNGKAMMARMÖBEL, 11 delar, kolonialstil, 1900-tal.

Ett par sängbord, höjd 59 cm.
Skrivbord, längd 91,5, bredd 63, höjd 106,5 cm.
Byrå, längd 74,5, bredd 51, höjd 87,5 cm.
Spegel med hyllplan, totalmått 74,5 x 53,5 cm.
Avställningsbord, skivans mått 48,5 x 55,5 cm, höjd 75,5 cm.
Hylla, längd 60,5, bredd 23,5, höjd 98,5 cm.
3 st stolar, sitthöjd 47, rygghöjd 89,5 cm.
1 st hörnstol, sitthöjd 48, rygghöjd 86,5 cm.

Proveniens: Inköpt 1930 vid en auktion på Sofiedals herrgård vid Mackmyra, har varit i släktens ägo sen dess.

Bruksslitage, skador förekommer, avställningsbord samt hylla rangliga.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ett par sängbord, höjd 59 cm.

Antal besök: 1 743