309387. VAS. Böhmen, jag antar. 1800-tal.
Klart glas, färgat genom blått. Liljekonvalj dekoration på utställningssidan. Stativ och läpp med partiell förgyllning. Balusterformad kropp. Bredt utskjutande, krökt nosparti.
Höjd 14,5 cm. Diameter 6cm.
Förgyllning delvis gnidas.