GOTTESMUTTER VON KASAN. Ikon av Kazanskaya typ, Rysk-ortodox, 1800-tal.
309103. GOTTESMUTTER VON KASAN. Ikon av Kazanskaya typ, Rysk-ortodox, 1800-tal.
Ikon med den så kallade Guds Moder Kazan, på sidokolumnerna fortfarande små skildringar av helgon. Dating till 1800-talet, dimensioner ca.. 26 x 32,5 x 3 cm.