ASIATIKA - THAILAND. Dhyana Mudra Buddha på piedestal. Brons eld förgylld, ca. 1950.

309093. ASIATIKA - THAILAND. Dhyana Mudra Buddha på piedestal. Brons eld förgylld, ca. 1950.

Sittande Buddha håller Dhyana Mudra, händerna knäppta ihop. Material brons med eldförgyllning, ihålig gjutning fylld med stenmassa, daterad omkring 1950. Mejslad mantel och multi-dekorerad bas. Rygg med hållare för rökelsebrännare eller liknande. Mått ca. 36 x 23 x 14 cm.

Förgyllning delvis mer gnidad, små bucklor,.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 414