Bredrandig kjol i ylle och 2 rutiga livstycken i rosa och vitt
Bindmössa i blå siden och spets
3 par röda strumpor varav ett par i ylle
Medelplad hade under 1800-talet stor inflyttning och något lokalt dräktskick har aldrig utvecklats.
Medelpadsdräkten är en rekonstruktion från början av 1900-talet med grund från en kvinnlig landsskapsdräkt använd i Torps socken sedan 1700-talet.
Bruksskick
Extra knappar medföljer
Skor och kjolväska av sömskat skinn saknas.
Bruksskick
Extra knappar medföljer