HEMBYGDSDRÄKT, "Medelpadsdräkten", storlek 36/38, 1900-tal.

308981. HEMBYGDSDRÄKT, "Medelpadsdräkten", storlek 36/38, 1900-tal.

Bredrandig kjol i ylle och 2 rutiga livstycken i rosa och vitt
Bindmössa i blå siden och spets
3 par röda strumpor varav ett par i ylle

Medelplad hade under 1800-talet stor inflyttning och något lokalt dräktskick har aldrig utvecklats.
Medelpadsdräkten är en rekonstruktion från början av 1900-talet med grund från en kvinnlig landsskapsdräkt använd i Torps socken sedan 1700-talet.

Bruksskick
Extra knappar medföljer
Skor och kjolväska av sömskat skinn saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksskick
Extra knappar medföljer

Antal besök: 6 702