SKEPPSUR, BAROMETER, Stockburger samt KOMPASS, Silva, 1900-tal.
308928. SKEPPSUR, BAROMETER, Stockburger samt KOMPASS, Silva, 1900-tal.
Skeppsur samt barometer monterade på träplatta, vardera diameter ca 17 cm, träplattans längd 46,5 cm.
Båtkompass Typ 33 Silva i schatull, Schatullets mått 13 x 13, höjd ca 9,5 cm.
Bruksslitage, klocka med slitage och fläckar på urtavla vid uppdrag. Skruvar för montage saknas, lösa.