J. GRAF SIGNIERT. borstvedplockare i höstskogen. Oljemålning, magnifik ram, 1800-tal.
308648. J. GRAF SIGNIERT. borstvedplockare i höstskogen. Oljemålning, magnifik ram, 1800-tal.
J. Graf (1800-talsmålare) & tidigt 1900-tal); i detta parti ett arbete runt 1860, a tergo på båren ram med handskrivet samlingsnummer samt titeln ”..?.. i Cévennerna”, signerad nedre högra J. Graf. Motivet visar ett förmodat par nära en damm som samlar penselved i en höstlig skog. Träden bär bara några få blad i rött, brunt och gult, och dagen närmar sig slutet. Oljemålningen presenteras i en gyllene stuckatur magnifik ram, mässing konstnärens platta monterad. Ram ca.. 72 x 82 cm, målning 40 x 50 cm.
Lacken är smutsig, målningen har 4 genomskinliga områden, 1 fläck backad med lappar. Ramen med små stötfångare, men också redan puttied (uppe till höger).