ANONYMIST. Intryck av en grön slätt på hösten. Oljemålning signerad, daterad (19) 36.

308646. ANONYMIST. Intryck av en grön slätt på hösten. Oljemålning signerad, daterad (19) 36.

Signerad ej identifierad (1800-talsmål & 1900-talet); nästan fyrkantigt format, som visar en bevuxen höstlig slätt med en bred horisont. Signerad nedre högra.. post (?) 36. Impressionistisk stil, atmosfärisk färgpalett. Mått ca. Ram 112 x 102 cm, tavla 119 x 110 cm.

Lack smutsig, brister på platser (litet hål). Lite lös i ramen. Ingen allvarlig skada. Ram bra.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 968