307833. KOPFBEDECKUNG 10. damhatt fjäderhatt, motorhuv, mössa. 1950-tal, USA.
Distinkt huvudbonader av filt och nät för kvinnan på 1950-talet, etikett från den amerikanska tillverkaren på insidan. Mått ca. 21 x 21 x 6 cm.
Bra skick, något indragna.