Stengods i blå glasyr med dekor av växter
9 koppar, höjd 5,5 cm
7 tefat, diameter 16,5 cm
Sockerskål, höjd 6,5 cm
2 assietter med olika dekor, diameter 18,4 cm
Skål, diameter 27 cm
Stämplade Ekeby samt signerade
Tillverkades mellan åren 1944 1964.
Bruksskick
Glasyrmistor.
9 koppar, höjd 5,5 cm
7 tefat, diameter 16,5 cm
Sockerskål, höjd 6,5 cm
Skål, diameter 27 cm
Bruksskick
Glasyrmistor.