TESERVIS i keramik, "Ingrid", Ingrid Atterberg, Ekeby.

307313. TESERVIS i keramik, "Ingrid", Ingrid Atterberg, Ekeby.

Stengods i blå glasyr med dekor av växter
9 koppar, höjd 5,5 cm
7 tefat, diameter 16,5 cm
Sockerskål, höjd 6,5 cm
2 assietter med olika dekor, diameter 18,4 cm
Skål, diameter 27 cm
Stämplade Ekeby samt signerade
Tillverkades mellan åren 1944 1964.

Bruksskick
Glasyrmistor.

Gör en kostnadsfri värdering!

9 koppar, höjd 5,5 cm
7 tefat, diameter 16,5 cm
Sockerskål, höjd 6,5 cm
Skål, diameter 27 cm

Bruksskick
Glasyrmistor.

Antal besök: 1 369