307216. FÅTÖLJ, "Sälen", Ib Kofod Larsen, för OPE Möbler, 1950/60-tal.
Teak. Sits med löstagbar dyna. Sits samt rygg klädda i grått tyg. Dyna märkt OPE.
Rygghöjd 75,5 cm.
Sitthöjd 40 cm.
Bruksslitage, slagmärken, vänster armstöd med spricka, klädsel något släppt undertill.