KATANA / SHINKEN. 2 små blad ingår, tsuba tidigare guldpläterade.
306528. KATANA / SHINKEN. 2 små blad ingår, tsuba tidigare guldpläterade.
Mycket trevligt svärd, gömd i skida, två små blad, från 1800-talet. Handtagen är gjorda av järn/brons, ett med landskapslandskap. Handtaget med strålhud, på det skulpturala stiliserade hästar, tidigare förgyllda, ovanför tygförpackning med utskärningar. Mejslat förgyllt fäste, tsuba rostig, i alla fall, kan ses att det också var förgyllt. Bladet är inte rostigt och breddar sig igen mot slutet. Bäranordning tillverkad av ett material som liknar hornet. Längd ca. 64cm.
Antik original med tecken på slitage, inte alla delar kan ursprungligen höra ihop.