MEISSEN. Bakverk tallrik i blom 1 dekor, 1900-tal.
306286. MEISSEN. Bakverk tallrik i blom 1 dekor, 1900-tal.
Vacker tallrik från den saxiska fabriken, dateras till det tidigare 1900-talet - märke med 2 slipslag. Målarens förkortning i rött, 1 blå linje under glasyren. Mått ca. 27,5 x 4,5 cm.