VASER i keramik, Upsala Ekeby, 4 st, bl a vas i lergods, Mari Simmulson.
306005. VASER i keramik, Upsala Ekeby, 4 st, bl a vas i lergods, Mari Simmulson.
Vas med dekor av tulpander i rosa, gul, grön glasyr
Höjd 19,5 cm, stämplad UE Sweden
Vas ur serien "Grafika", Ingrid Atterberg, höjd 13 cm
S121 stämplad Ekeby samt signerad
Vas med dekor i grönt och gult, höjd 16 cm
Stämplad UE 6080
Vas med brun glasyr, höjd 17 cm
Stämplad UE 4548.
Stämplad UE 6080
Stämplad UE 4548.