VASER i keramik, Upsala Ekeby, 4 st, bl a vas i lergods, Mari Simmulson.

306005. VASER i keramik, Upsala Ekeby, 4 st, bl a vas i lergods, Mari Simmulson.

Vas med dekor av tulpander i rosa, gul, grön glasyr
Höjd 19,5 cm, stämplad UE Sweden
Vas ur serien "Grafika", Ingrid Atterberg, höjd 13 cm
S121 stämplad Ekeby samt signerad
Vas med dekor i grönt och gult, höjd 16 cm
Stämplad UE 6080
Vas med brun glasyr, höjd 17 cm
Stämplad UE 4548.

Bruksskick
Gråvit vas med mindre kantnagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Stämplad UE 6080
Stämplad UE 4548.

Bruksskick

Antal besök: 4 758