WALZENKRUG, ZINN. Senbarock, daterad 1793. Mejslade dekor av brud bitters.

305391. WALZENKRUG, ZINN. Senbarock, daterad 1793. Mejslade dekor av brud bitters.

Original antik tenn Rikt mejslad dekor av en brud bitterhet scen med mottot ”Detta är en liten gåva, Dabey Seyd minns, Jag kommer inte att hylla mycket Men jag önskar er Guds välsignelser ”. På locket brev sekvens A.M.C.B. 1793, tre tennstämplar på omslaget. Höjd ca. 23,5 cm, stativ 13,5 cm.

Normala tecken på ålder.

Gör en kostnadsfri värdering!

Normala tecken på ålder.

Antal besök: 1 492