M. WILLMANN, BERLIN. Ölmuggar, tankar, ölmugg. Fajans, keramik daterad 1890.

305387. M. WILLMANN, BERLIN. Ölmuggar, tankar, ölmugg. Fajans, keramik daterad 1890.

Lockkanna från slutet av 1800-talet (inte en repro) med mottot ”Korn och humle ger bra droppar” på ett vapensköld, flankerat av man och kvinna i ädla kläder. Handmålning under glasyren, tennfäste putsad, stämplad i den ovala på insidan. Höjd ca. 20cm, stativ 10.5cm.

I gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

I gott skick.

Antal besök: 1 420