304905. FIOL, Nicolaus Amatus. Efter. Cremona, violin, i fodral, 1900-talets första hälft.
Längd ca 65 cm.
Etikettmärkt Nicolaus Amatus fecit in Cremona 1628.
Bruksslitage, repor, slagmärken, stråk med grövre slitage, fodral med hårt slitage samt går ej att låsa helt.