304704. ÅKDYNA, flamskvävnad, Torna härad, signerad MHD, 1800-tal.
Motiv med tulpaner och kejsrakronor bland frodig växtlighet mot svart botten
Växtfärger i bl a ljusblått från vägvårda, guldgult från kabbeleka, kochenillerött och mörkgrönt
Baksida i ylletyg
Längd 109 x 44 cm.
Baksida i ylletyg
Längd 109 x 44 cm.