ÅKDYNA, flamskvävnad, Torna härad, 1800-tal.

304696. ÅKDYNA, flamskvävnad, Torna härad, 1800-tal.

Motiv med tulpaner och kejsrakronor bland frodig växtlighet mot svart botten
Växtfärger i bl a ljusblått från vägvårda, guldgult från kabbeleka, kochenillerött och mörkgrönt
Baksida i ylletyg
Längd, 173 x 46 cm.

Kraftigt slitage fläckvis på flamsksidan.
Hål på bakstyckstyget.

Gör en kostnadsfri värdering!

Baksida i ylletyg
Längd, 173 x 46 cm.

Hål på bakstyckstyget.

Antal besök: 2 397