304696. ÅKDYNA, flamskvävnad, Torna härad, 1800-tal.
Motiv med tulpaner och kejsrakronor bland frodig växtlighet mot svart botten
Växtfärger i bl a ljusblått från vägvårda, guldgult från kabbeleka, kochenillerött och mörkgrönt
Baksida i ylletyg
Längd, 173 x 46 cm.
Kraftigt slitage fläckvis på flamsksidan.
Hål på bakstyckstyget.
Baksida i ylletyg
Längd, 173 x 46 cm.
Hål på bakstyckstyget.