WÜTENDER TIGER. Stuckatur, mörkpatina, signerad F. Diller, omkring 1930.
304589. WÜTENDER TIGER. Stuckatur, mörkpatina, signerad F. Diller, omkring 1930.
Detaljerad skulptur av en stridande arg tiger med blottade tänder. Material Stuckatur i mörk version, signerad i slutet av svansen inuti: F. Diller, daterad omkring 1930. Mått ca. H 22 x B 43,5 x D 13,5 cm.
Små stötar, stötte lite grövre på baksidan höger bas.