Tryckt dekor av erantis/vintergäck, förgylld bräm
Dekor nr 8
14 kaffekoppar, höjd 6 cm, modell 305
13 fat, diameter 13,5 cm
15 assietter varav 3 2:a sort. och 1 3:e sort.,
diameter 15,5 cm, modell 306 samt 28A
Ljusstake, höjd 12,5 cm, 3:e sort., modell 503
Såsbåt på fat, höjd 10 cm, 3:e sort.
2 hänkelfat, diameter 26,5 cm, modell 304 samt modell 101 i 2:a sort.
4 fat, diameter 9,5 cm, modell 332
Bricka, längd 21 cm, modell 3632.a sort.
Sockerskål, höjd 10 cm, modell 593
Gräddkanna, höjd 9 cmmodell 393, 2:a sort.
Bruksskick.
Dekor nr 8
13 fat, diameter 13,5 cm
Bruksskick.